top of page

ENDOKRİNOLOJİ VE METABOLİZMA BÖLÜMÜ NE DEMEKTİR? 

Güncelleme tarihi: 2 Nis 2021

İÇ SALGI BEZLERİNİN TÜM HASTALIKLARININ TANISINI KESİNLEŞTİREN VE TEDAVİSİNİ UYGULAYAN BİLİM DALIDIR.

VÜCUDUMUZDAKİ, HÜCRE, DOKU VE ORGANLAR KİMYASAL HABERCİ SİSTEMLERİNİN KARŞILIKLI ETKİLEŞİMİ İLE DÜZENLİ ŞEKİLDE ÇALIŞIR VE DENETLENİRLER. HORMONLAR BU HABERLEŞME SİSTEMİNİN EN ÖNEMLİ AKTÖRÜDÜR.

HORMON; İÇ SALGI BEZLERİNDEN ÜRETİLEN MADDELERE DENİR. FARKLI SALGI BEZLERİNDE YÜZLERCE FARKLI HORMON ÜRETİLİR. HORMONLAR ÜLKE TRAFİĞİNDEKİ ARABALAR GİBİDİR, YA ÜRETİLDİKLERİ YERDE (DOKUDA, HÜCREDE ) YADA HEDEF ŞEHİRDE (DOKUDA, HÜCREDE ) ETKİ GÖSTEREK ÇALIŞIRLAR. ADRES BULMA İŞİ HEDEF HÜCREDE TAMAMLANIR. ÜRETİLEN HORMON ANAHTAR KİLİT UYUMU İLE HEDEF HÜCREDE ADRESE TESLİM OLUR VE ETKİLERİNİ GÖSTERİR. BAZI HORMONLAR SADECE BELİRLİ HÜCRELERE ETKİ EDERKEN BAZILARI TÜMÜNE ETKİ EDER.

VÜCUDUMUZDAKİ HİPOFİZ BEZİ, ÜRETTİĞİ HORMONLARLA ORKESTRA ŞEFİ GİBİ ÇALIŞIR, TİROİD BEZİ, ERKEK VE KADIN YUMURTALIKLARI, BÖBREK ÜSTÜ BEZİ, SÜT BEZLERİ GİBİ BEZLERİN ÇALIŞMASINI DÜZENLER.

HORMON HASTALIKLARININ TANISINDA HORMON ÖLÇÜMÜ YAPILIR VE GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ (ULTRASON, TOMOGRAFİ, MR, NÜKLEER TIP TETKİKLERİ OLAN SİNTİGRAFİLER VB) KULLANILIR. BİR HORMON AZ ÜRETİLEBİLİR, HİÇ ÜRETİLMEYEBİLİR YADA FAZLA ÜRETİLEBİLİR. ENDOKRİNOLOJİ BÖLÜMÜ EKSİK ÜRETİLEN HORMONUN YERİNE KOYMA TEDAVİSİNİ UYGULAR, FAZLA HORMON ÜRETİLİYORSA ÜRETİMİ NORMALE GETİRMEK ÜZERE TEDAVİ UYGULAR. ENDOKRİNOLOJİ BÖLÜMÜ AYNI ZAMANDA BİR BEZİN YAPISINDA NORMALDE OLMAMASI GEREKEN TÜM KİTLELERİ DEĞERLENDİRİR, İYİ HUYLU KÖTÜ HUYLU AYIRIMINI YAPAR VE DAHA ÖNEMLİSİ BU KİTLELERDEN HORMON ÜRETİLİP ÜRETİLMESİĞİNİ DEĞERLENDİRİR.

106 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

bottom of page