top of page

Kötü Kolesterol LDL

Güncelleme tarihi: 7 Nis 2022

Kan Yağımda Yükseklik Var ? Herkes bir şey söylüyor


Ne yazık ki "kan yağları" tanı ve tedavisi yapan hekimlerin de bir kısmı yeterli bilgi ve deneyime sahip değildir.


Bazı tıp mensupları da yazılı ve görsel basında "kan yağları" tedavisinde kullanılan ajanlar hakkında bilimsel kanıtlara dayanmayan olumsuz ifadelerde bulunarak hastalarda ve hatta bazı hekimlerde konuyla ilgili çekincelerin oluşmasına neden olmaktadırlar.


 Unutulmaması gerekenler ;


Kan yağları yüksekliği toplumumuzda sık görülür, diyabet ve obezite görülme sıklığının her geçen gün arttığı ülkemizde, eşlik eden kan yağları yüksekliği sıklığı da giderek artmaktadır.


Kan yağları yüksekliği olanlarda kalp damar hastalıkları, kan yağı yüksekliği olmayan lara kıyasla tüm bilimsel yayınlarda daha yüksek oranda görülür. Hangi bireyde kesin damar hastalığı  gelişeceğini gösteren bir test olmadığı için, bireylere özgül damar hastalığı gelişim riski hesap edilerek ilaç tedavisi düzenlenir.


Tedaviye karar verirken dikkat edilen en önemli parametreler nelerdir?


Eğer kalp damar hastalığınız zaten gelişmiş ise tekrarlamasın diye tedavi verilir.


Şeker hastalığı ve böbrek hastalığınız varsa, damar tıkanıklığına bağlı felç geçirdiyseniz, tüm dünyadaki pozitif  bilimle uğraşan hekimler LDL kolesterol düzeyinizi ölçerek size ilaç önermektedir.


Eğer bu hastalıklarınız yoksa işte bu noktada bireye özgül kardiyovasküler risk hesabı yapılıp tedavi gereken bireylere ilaç verilmelidir.


Serum Kan Yağlarının sınıflaması

İşte hekimlerin uygulaması gereken Risk skoru cetveli

Unutmayın Kötü kolesterol yüksekliği hemen şikayet yapmıyor, yavaş yavaş 5-10 yılda, genetiği yatkın olan bireylerde, kötü çevresel faktörü (alkol, sigara, stres vb..) bol olan bireylerde, tansiyonu, şekeri , böbrek hastalığı olanlarda damar içi plak oluşumunu artırarak damar tıkanıklığı gelişimine yol açmaktadır!!!


Bilimsel kılavuzlara göre İlaç alması gereken hasta grupları; denetimsiz medya yayınları ve kanıta dayalı tıp uygulamaları yapmayan bir grup doktor tarafından damar hastalıkları açısından riskli şekilde yaşamaya terk edilmektedir.

63 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

Σχόλια


bottom of page