top of page

Kortizol Hormonu Eksikliği

Güncelleme tarihi: 19 Eki 2023


ADDİSON HASTALIĞI NEDİR ?

Addison hastalığında hastalar kendisini güçsüz, yorgun, aşırı bitkin hissederler. Kilo kaybı, kan şekeri düşüklüğü, tansiyon düşüklüğü de sık rastlanan bulgulardandır.

Adrenal bezlerimiz yeterince gerekli kortizol hormonu üretemeyince gelişir.


Bulguları nelerdir ?

Kronik yorgunluk ve kaslarda zayıflık, deri pigmentleşmesinde artış (deri daha koyu hale gelir)

kilo kaybı, iştah azalması ve sindirim zorluğu, kalp atışlarında ve kan basıncında azalma düşük kan şekeri,bayılma, ağız bölgesinde ağrılar tuz isteği, bulantı, kusma, sinirlilik ve depresyon,

stresle mücadelede zorlanma, sıcak ve soğuğa karşı hassasiyetin artması gibi bulgular görülür.


Adrenal Kriz nedir ?

Belde, karın bölgesinde veya bacaklarda ani gelişen şiddetli ağrılar,

Şiddetli kusma ve ishali takiben aşırı sıvı kaybı,

Hızla düşen kan basıncı,

Bilincin kaybolması,

Böbreklerin görevini yapamaz hale geldiği ciddi derecede kortizol eksikliğinin geliştiği, hastanın hayatını tehdit eden bir krizdir. Hastalar hastaneye yatırılarak damar içi kortizol verilerek tedavi edilir.

Nasıl tetkik edilir?

Hastanın kortizol ölçümleri yapılır, uyarı testleri olan kısa ACTH testi yapılır. Böbrek üstü bezi ve gerektiğinde hipofizer görüntüleme yapılır.


Nasıl tedavi edilir?

​ Hastaların çoğu ömür boyu kortizol almak zorundadır. Hasta da adrenal bez kaynaklı addison hastalığı varsa ikinci bir hormon ekskliği olan aldesteron hormonu eksikliği gelişebilir. Bu grup hastalara aldesteron hormonuda günlük olarak verilir.

​Kortizon tedavisi günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarlanmalıdır. Hastaya yan etki göstermeyen fizyolojik steroidler mümkün olan en az dozda tercih edilmelidir. Fizyolojik olmayan etki gücü yüksek steroidler kullanılıyorsa yan etkiler açısından hasta dikkatli izlenmelidir.


152 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

Комментарии


bottom of page