top of page

Paratiroid Hormon Ölçümü

Güncelleme tarihi: 7 Nis 2022

Paratiroid hormon (PTH) ,tiroid bezimizin üstünde ve altında 4 adet , bazen göğüs kafesi içinde de yerleşebilen, paratiroid bezlerinden üretilir. Serum kalsiyum ve fosfor dengesinden sorumlu hormondur.


Bezlerin cerrahi alınmasına bağlı veya immün sistemin bezleri tahrip etmesine bağlı PTH düzeylerinin azalmasına bağlı hastalık tablosu (Hipoparatiroidi) gelişebilir.


Bezlerin kontrol dışı, otonomik aşırı hormon üretmesine bağlı da hastalık tablosu gelişebilmektedir (Pirimer Hiperparatiroidi).

Bezler sağlam çalışırken de bağırsak kalsiyum emilimi bozuklukları, D vitamini eksikliği, kronik böbrek hastalığı gibi durumlarda PTH hormonu düzeylerinde yükselmeler görülür.

Pratik olarak en fazla PTH yüksekliği, kalsiyum ve fosforu normal düzeyde, D vitamini eksikliği bulunan bireylerde görülen PTH yüksekliğidir. Çünkü böyle bir bireyde PTH hormonu gereksiz yere istenmemelidir. Doğal beklenen bir fiyolojik yüksekliktir.

PTH hormon özellikle kalsiyum, fosfor serum düzey yüksekliği veya düşüklüğünde, kronik böbrek hastalığı olan bireylerde ölçülmelidir.

100 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

D Vitamini

bottom of page