Paratiroid Hormon Ölçümü

Paratiroid hormon (PTH) tiroid bezimizin üstünde ve altında 4 adet , bazen göğüs kafesi içinde de yerleşebilen paratiroid bezlerinden üretilen, serum kalsiyum ve fosfor dengesinden sorumlu hormondur. Bezlerin cerrahi alınmasına bağlı veya immün sistemin bezleri tahrip etmesine bağlı PTH düzeylerinin azalmasına bağlı hastalık tablosu (Hipoparatiroidi) gelişebildiği gibi bezlerin kontrol dışı aşırı hormon üretmesine bağlı da hastalık tablosu gelişebilmektedir (Pirimer Hiperparatiroidi).

Bezler sağlam çalışırken de bağırsak kalsiyum emilimi bozuklukları, D vitamini eksikliği, kronik böbrek hastalığı gibi durumlarda PTH hormonu düzeylerinde yükselmeler görülür.

Pratik olarak en fazla PTH yüksekliği, kalsiyum ve fosforu normal düzeyde, D vitamini eksikliği bulunan bireylerde görülen PTH yüksekliğidir. Çünkü böyle bir bireyde PTH hormonu gereksiz yere istenmemelidir. Doğal beklenen bir fiyolojik yüksekliktir.

PTH hormon özellikle kalsiyum, fosfor serum düzey yüksekliği veya düşüklüğünde, kronik böbrek hastalığı olan bireylerde ölçülmelidir.

32 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

D Vitamini