top of page

Tip 1 Diyabet

Tip 1 Diyabet ne demektir ?


Kan şekerinizi yükselten bir hastalıktır. Hücrelerimizin normal çalışması için şekere ihtiyacı vardır. İnsülin hormonu aracılığı ile şeker hücrelerimizin içine girer. Yeterince insülin hormonu olmayınca şeker hücre içine giremediği için kanda şeker yükselir. Tip 1 diyabette insülin hormonu yoktur yada çok az düzeyde bulunur. Pankreas insülin hormonu üretmez hale gelir.


​Tip 1 diyabetin bulguları nelerdir ?


Ağız kuruluğu, aşırı susama, çok idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme, istemsiz kilo kaybı.


Tip 1 Diyabet olduğum Nasıl anlaşılır ?


Doktorunuz hastalığın başlangıç yaşına, kiloya, hastalığın gelişim hızı ve bir takım kan testleri yaparak  Tip1 diyabet tanısını netleştirir.

Nasıl tedavi edilir ?


Hastalar uygun diyet ve egzersiz programına alınır. Öğün öncesi ve açlık kan şekeri kontrolü için insülin hormonu cilt altı verilir. İnsülin hormonunun bir başka uygulama şekli insülin pompasıdır. Cihaz yardımıyla cilt altı sürekli verilerek tedavi düzenlenir. Hastaların kan şekerlerini işler yolunda gidiyor mu gitmiyor mu diye belirli ölçmeleri gerekir.


Kan şekerimi normale yakın tutmamın önemi nedir?

Kan şekeri yüksekliği yavaş yavaş, sinsice, sinir hasarı, his duyu kaybına, böbrek hasarına, göz arkasında kanamalara, damar hastalığı yaparak kalp krizine, boyun damarında tıkanıklık yaparak felç geçirmeye, bacak damarlarında tıkanıklık gelişmesine neden olur. Ayaklarda iyileşmeyen yaralara neden olarak amputasyonlara neden olur.


Kan basıncımı ve kötü kolesterolümü neden uygun düzeylerde tutmalıyım?


Tip 1 diyabetli bireylerde kötü kolesterol yüksekliği , tansiyon yüksekliği kalp hastalığı ve inme riskini artırıyor. Uygun tedavi ile risk azaltımı sağlanıyor.

Gebelik istiyorsam ne yapmalıyım?


Tip 1 diyabetli kadınlar gebe kalabilir. Gebelik öncesi ve gebelik boyunca kan şekeri kontrolü sağlanırsa sağlıklı doğum gerçekleşir ve sağlıklı bebek doğurulur. Kontrolsüz diyabetle gebelik gelişirse düşük riski yüksektir. Gebeliğin planlı ve organize bir şekilde olması riskleri en aza indirmektedir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kemik Erimesi

bottom of page